Zespół LOMBARD Ambasadorem II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej

Zespół LOMBARD powstał w 1981 roku w Poznaniu, w 2021 obchodzi 40 rocznicę powstania. LIDEREM ZESPOŁU LOMBARD JEST GRZEGORZ STRÓŻNIAK – kompozytor, aranżer, wokalista grający na instrumentach klawiszowych.

To On od prawie 40 lat nadaje zespołowi pop-rockowy charakter, łącząc ekspresyjne gitarowe brzmienia z pełnym bogactwem możliwości instrumentów klawiszowych i elektroniki. Od 1999 roku wspólnie z wokalistką i autorką tekstów MARTĄ CUGIER stanowią niepowtarzalny duet na scenie i w życiu. Od ponad 20 lat realizują swoje najbardziej ulotne wizje artystyczne. 

W 2021 z okazji jubileuszu zespołu Lombard ukaże się niezwykłe wydawnictwo LOMBARD 40/40, które stanowić będzie połączenie słów, muzyki i obrazów znakomitego malarza surrealistycznego Arkadiusza Dzielawskiego. Wydawnictwo promować będzie multimedialny koncert zespołu Lombard, transmitowany online, którego premiera odbędzie się w dniu powstania zespołu Lombard 18 maja 2021. 

Przeżyj to sam (muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Andrzej Sobczak) https://www.youtube.com/watch?v=G7OgVpWQs5s 

Świat się zatrzymał (muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier) https://www.youtube.com/watch?v=25rLGGN8vxE

W pierwszym dziesięcioleciu LOMBARD współpracował z wieloma instrumentalistami i dwiema wokalistkami Wandą Kwietniewską i Małgorzatą Ostrowską, które kilkadziesiąt lat temu rozpoczęły działalności solowe. LOMBARD istniał w kilkunastu składach, obecny tworzą: Marta Cugier – wokal, Grzegorz Stróżniak – lider, wokal, instr. klawiszowe wraz z towarzyszącymi muzykami: Łukasz Kulczak – gitara, Paweł Kosicki – bas, Bartek Krawczak – perkusja.  Lombard nagrał kilkanaście płyt i wciąż zaskakuje swoich fanów kolejnymi muzycznymi odsłonami. Najnowsze to: DVD z wielokrotnie nagradzanym projektem multimedialnym „LOMBARD W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI – Drogi do wolności” (2008), bardzo osobista płyta „ShowTime” (2012) i jubileuszowa LOMBARD Swing (2016) stanowiąca muzyczny swingowow-rockowy eksperyment. Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już „Przeżyj to sam” i dobrze znana „Szklana pogoda” oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Zespół w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem. Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze publiczności. Koncerty zespołu Lombard przyciągają fanów muzyki wszystkich pokoleń. W 2016 roku zespół LOMBARD obchodził 35 rocznicę powstania z tej okazji przygotował projekt z towarzyszeniem Big Bandu i Orkiestry Kameralnej „MUZYKA BEZ GRANIC”. Największe przeboje zespołu Lombard w wersjach swingowych, jazzowych pokazuje wszechstronność wokalistów i muzyków zespołu. Lombard udowadnia na scenie, że muzyka nie ma granic i znów zaskakuje swoich fanów i krytyków. W 2019 roku zespół LOMBARD na wniosek przyjaciół ze Związku Podhalan otrzymał wyróżnienie państwowe GLORIA ARTIS za promocje na całym świecie  polskich tradycji, wartości, historii i patriotyzmu.