I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI BIAŁORUSKIEJ
3 czerwca na Uniwersytecie Białostockim odbył się I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej, którego byliśmy współorganizatorem. Na konferencji poruszono tematy związane z edukacją białoruską w Polsce. To było niesamowite spotkanie naukowców, praktyków, osób reprezentujących zarówno mniejszość białoruską w Polsce, diasporę białoruską w Polsce oraz przedstawicieli Polonii. Podczas obrad długo dyskutowano o konieczności nauczania języka ojczystego, podtrzymywania tożsamości narodowej Białorusinów, o formach tej edukacji oraz dzielono się bardzo długimi doświadczeniami Polonii na świecie w tworzeniu i utrzymywaniu edukacji polonijnej.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI UKRAINY
5 maja 2023 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ukrainy w sprawie organizacji I Międzynarodowego Dnia Edukacji Ukraińskiej. Wydarzenie planowane jest jeszcze w tym roku. Szczegóły wkrótce.
PRACE NAD I MĘDZYNARODOWYM DNIEM EDUKACJI BIAŁORUSKIEJ
Wspieramy diasporę i mniejszość białoruską w Polsce. Trwają przygotowania do I Międzynarodowego Dnia Edukacji Białoruskiej, którego jesteśmy współorganizatorem. To będzie wielkie i niezwykle ważne wydarzenie dla białoruskiej społeczności poza Białorusią. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie podtrzymywania języka i tożsamości narodowej poza granicami kraju.
KOLEJNE SPOTKANIE W DOMU BIAŁORUSKIM W WARSZAWIE
16 kwietnia 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie w Domu Białoruskim. Bardzo się cieszymy, że możemy współorganizować niezwykłe ważne i ciekawe wydarzenie związane z białoruską edukacją na emigracji.
SPOTKANIE W DOMU BIAŁORUSKIM W WARSZAWIE
14 lutego 2023 roku, z inicjatywy Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Tyszkiewicza, w Domu Białoruskim w Warszawie miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyła Rektor PASSH dr Aleksandra Jędryszek-Geisler oraz Prezes Zrzeszenia Szkół Przedmiotów Ojczystych przy PASSH Pani Monika Plata. Było to pierwsze, robocze spotkanie dotyczące edukacji białoruskiej w Polsce.
Radio Warszawa
Dziś na żywo w Radio Warszawa dr Aleksandra Jędryszek-Geisler oraz mgr Monika Plata przybliżyły działalność naszego Zrzeszenia Szkół Przedmiotów Ojczystych oraz Centrum Kultury i Nauki Języków Obcych PASSH.
Od miesiąca już uczymy języka polskiego ponad 200 osób z Ukrainy i nadal powstają kolejne grupy. W najbliższy wtorek lekcje zacznie następna z grup.
Warszawa, 12-04-2022
Szkoły ukraińskie w Polsce
Już pierwszego dnia wojny było jasne dla Ukraińców i Polaków, że między nami nie ma jakichkolwiek granic – fizycznych, historycznych, osobistych i ludzkich – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Zełenski podziękował także Polakom za przyjęcie ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy – głównie kobiet i dzieci.
Solidaryzując się z obywatelami Ukrainy, Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych zaprasza osoby zainteresowane organizacją w Polsce szkół przedmiotów ojczystych do przystąpienia do Zrzeszenia Szkół Przedmiotów Ojczystych, którego nadrzędnym celem jest wspieranie nauczania języków ojczystych, wiedzy o kraju ojczystym, a także historii, geografii i kultury ojczystej wśród dzieci i nastolatków, które czasowo bądź stale przebywają na terenie Polski. Wierzymy, że możliwość usystematyzowanej edukacji w języku rodzimym pozwala zachować tożsamość kulturową, stwarzając jednocześnie bezpieczną przestrzeń dla harmonijnej adaptacji kulturowej w nowym środowisku.
Warszawa, 31-03-2022
Українські школи в Польщі
Уже в перший день війни Українцям і Полякам було зрозуміло, що між нами немає кордонів – фізичних, історичних, особистих і людських, – сказав президент України Володимир Зеленський під час урочистого зібрання депутатів і сенаторів з нагоди 23-ї річниці вступу Польщі до НАТО. Зеленський також подякував полякам за те, що вони прийняли понад 1,5 мільйона біженців з України – переважно жінок та дітей.
На солідарність з громадянами України, Фундація Польської Академії Суспільно-Гуманітарних наук заснувала Асоціацію Шкіл Вітчизняних Предметів, основною метою якої є підтримка викладання української мови, знання про Україну, а також історію України. географії та культури серед дітей та підлітків, які в результаті бойових дій опинилися в Польщі.
Ми шукаємо людей, зацікавлених у створенні та веденні українських суботніх шкіл у Польщі та вчителів/волонтерів для навчання в українських суботніх школах у Польщі.