III MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ - MATERIAŁ DO ODTWORZENIA

Zapraszamy na III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, podejmujący tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Wydarzeniu towarzyszą konkursy, wystawy, reportaże.

Wydarzenie zostało zaplanowane na 15 – 16 stycznia 2022 roku.

Od 14 stycznia na naszym kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępnych będzie kilkanaście wystąpień dyrektorów, nauczycieli z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.

Do obejrzenia będą również wspomnienia uczniów szkół polonijnych oraz cykl reportaży pod nazwą „Polonijna osobowość roku”. 

Wystąpienia w dniu 15-16 stycznia odbędą się za pośrednictwem Google Meet. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału (do 17 stycznia 2022 roku).

W programie przewidziano kilkanaście wykładów i warsztatów, a także panel dyskusyjny. 

Patronem honorowym III Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Partnerami III MDEP są Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszenie Szkoła Polska w Hiszpanii, Neuro Przychodnia Specjalistyczna. 

Gośćmi honorowymi będą:

Prof. dr hab. Waldemar Kuligowski – Zakład Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pani Ewa Koch – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Pani Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, Prodziekan ds. Kształcenia i Współpracy z Otoczeniem.

Gościem specjalnym będzie Pan Robert Makłowicz.  

Ambasadorem III Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został DONIU. 

PROGRAM III MIĘDZYNARODOWEGO DNIA EDUKACJI POLONIJNEJ

Program III MDEP

UWAGA: Program uwzględnia strefę czasową UTC+00:00 – Dublin, Edynburg, Lizbona, Londyn

REJESTRACJA I REGULAMIN REJESTRACJI NA III MDEP

W celu rejestracji prosimy o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego dostępnego tutaj

Regulamin zgłoszeń MDEP

RADA NAUKOWA III MDEP

Prof. dr hab. Aneta Lewińska, Uniwersytet Gdański

Prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prof. dr hab. Paweł Tański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr hab. prof. UW Mirosław Pęczak, Uniwersytet Warszawski

Dr hab. prof. IBL PAN Agata Roćko, Polska Akademia Nauk

Dr Wojciech Drzeżdżon, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Dr Aleksandra Jędryszek-Geisler, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Polish Academy of Social Sciences and Humanities

Dr Ewa Wojtowicz, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Polish Academy of Social Sciences and Humanities

KOMITET ORGANIZACYJNY III MDEP

Dr Aleksandra Jędryszek-Geisler – przewodnicząca; Dr Marcin Jurczyk; Dr Rafał Maćkowiak; Dr Ewa Wojtowicz; mgr Małgorzata Burba; mgr Justyna Gotthardt; mgr Piotr Kośla; mgr Sylwester Kurowski; mgr Mirosława Lipka; mgr Klaudia Mucha-Iwaniczko; mgr Monika Plata; mgr Mariusz Rutczyński; mgr Mirosław Szcześniak; Szymon Wojczakowski

TEMATYKA WYKŁADÓW PRZEWIDZIANYCH NA 16 STYCZNIA

PRELEGENCI III MDEP

ZAPOWIEDZI WYKŁADÓW W DNIU 16 STYCZNIA 2022

Gość specjalny III MDEP - Robert Makłowicz

Robert Makłowicz, urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.
Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó), po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny). Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Roberta Makłowicza na oficjalnej stronie

AMBASADOR III MDEP - DONIU

Doniu – Dominik Grabowski (inż. Mba)- Artysta, producent muzyczny, autor tekstów – rozpoczynał swoją karierę wraz z hiphopowym zespołem Ascetoholix, rozwijając się muzycznie w kierunku muzyki popularnej. Współpracował i nagrywał m.in z Sylwią Grzeszczak, Kombii, Liber, Natalia Szroeder, Piotr Rubik, Nowator i wieloma innymi. Laureat nagród Eska Music Awards, KFPP Opole czy Yach Film Festiwal. Jego produkcje muzyczne znalazły się na wielu złotych singlach i albumach a jego utwory znalazły się wśród 100 najważniejszych utworów polskiego rapu w „Antologii Polskiego Rapu” (2015)  jest autorem muzyki do filmu „Czas Surferów” 2005. Promuje też polską piosenkę poza granicami kraju: napisał reprezentujący Polskę na Junior Eurovision Contest (2016) tekst utworu „Nie Zapomnij” młodej Olivii Wieczorek. Wspiera inicjatywy charytatywne i społeczne m.in „Projekt Wojownik” – poświęcony weteranom Wojska Polskiego powracających z misji poza granicami kraju – co zaowocowało utworem z kpr.Tomaszem Rożniatowskim p.t „Walkę Mamy We Krwi”. Zaangażowany rownież w projekty promujące 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – m.in ” I Love Poland” i singiel „Od Urodzenia w Sercach” wydany we współpracy z kanałem History Channel  „Dziękuję Polsko” w ramach akcji „Piękny Wiek” 100 lat polskiej niepodległości.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Doniu

WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK - WYWIADY Z ABSOLWENTAMI, NAUCZYCIELAMI, DYREKTORAMI

OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU 2021 - REPORTAŻE

PATRONAT HONOROWY

SPONSORZY III MDEP

DARCZYŃCY

Pani Ewa Hawryło – Wielka Brytania

Pani Ekaterina Moskaleva-Potemkina – Rosja

Pani Edyta Ożarek – Wielka Brytania

Pani Karina Zadworzańska – Brazylia

PARTNERZYIII MDEP

MEDIA

ZASIĘG III MIĘDZYNARODOWEGO DNIA EDUKACJI POLONIJNEJ

Polish Academy of Social Sciences and Humanities w Londynie zbiera informacje o Polakach mieszkających na emigracji celem zorganizowania wystawy/reportażu online OSOBOWOŚĆ POLONIJNA 2021 ROKU na III Międzynarodowym Dniu Edukacji Polonijnej.

Jesteśmy zainteresowani przeżyciami osób, które żyły na emigracji. Często były to dobrowolne wybory, a podejmowane decyzje miały na celu znalezienie lepszej, spokojniejszej czy dostatniej przyszłości sobie i bliskim. Czasem jednak, Polacy byli zmuszeni do życia z dala od ojczyzny chroniąc się przed koszmarem II wojny światowej, poszukując ukojenia po traumatycznych przeżyciach w sowieckich łagrach, uciekając przed reżimem komunistycznym (emigranci polityczni). Są wśród nich również artyści, którzy tworzyli w krajach osiedlenia i naukowcy tworzący wolną od cenzury polską naukę poza granicami komunistycznej Ojczyzny. Nie sposób zapomnieć o działaczach polonijnych pracujących na rzecz Polonii skupionej wokół Polskich Szkół, Klubów i Centrów. To dzięki wszystkim tym ludziom, którzy z wyboru lub konieczności, zamieszkali w innych krajach, krzewiono polską kulturę i obyczaje w różnych częściach świata.

Jeśli jesteś taką osobą lub znasz ciekawego człowieka lub inspirującą historię z przeszłości (masz materiały przydatne do wystawy/reportażu), prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego.

Zastrzegamy sobie prawo wyboru osób i materiałów.

MÓWILI/PISALI O III MIĘDZYNARODOWYM DNIU EDUKACJI POLONIJNEJ