KONKURS NA POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU „KREATORZY UCZUĆ I WYOBRAŹNI” – edycja III

Szanowni Państwo,

z ogromną przyjemnością informujemy o III edycji konkursu na Polonijnego Artystę Roku, pod tytułem „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”.

Wierząc, że nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem z Państwa strony, serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w Konkursie.

Ideą Konkursu jest dotarcie do jak największej liczby artystów polonijnych na całym świecie, a tym samym docenienie osób szczególnie zaangażowanych w krzewienie twórczości artystycznej,  którzy przez własne działania promują sztukę i kulturę.

Aby poznać szczegóły udziału w Konkursie, zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem, a osoby zainteresowane wysłaniem zgłoszenia – do pobrania formularza zgłoszeniowego wraz z załącznikami (poniżej).

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kreatorzy@passhlondyn.eu 

Z wyrazami szacunku,

Rektor

Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie

PARTNER KONKURSU

LAUREACI KONKURSU

W kategorii POEZJA
 
I miejsce
Zofia Delest (Niemcy)
Za trudne tematy ujęte z perspektywy pękniętego w pryzmat metafor spojrzenia okna.
 
I wyróżnienie
Piotr Szczodry (Wielka Brytania)
Za bogaty emocjonalnie przekaz. Wiersze mogą być interpretowane jako wyraz tęsknoty, prośba o pamięć po sobie, a także jako manifest wartości przywiązania do relacji międzyludzkich.
 
W kategorii PROZA
 
I miejsce jury przyznało hipnotyzującemu słuchowisku ,,Maczek w Aleppo” Zofii Delest (z Niemiec), za umiejętne splatanie światów i konwencji, za literacką muzykę rozpisaną na pokolenia, za upieczenie patriotycznego chleba z mąki nie zawsze łatwej i bezbolesnej historii, zmieszanej z mąką współczesności i doprawionej szczyptą groteski.
 
I wyróżnienie jury postanowiło przyznać Annie Kleinie (z Wielkiej Brytanii) za utwór ,,Mrugające oko”, w którym Autorka pochyla się nad kłębiącymi się w dziecku, w obliczu jego zmagań z chorobą rodzica, uczuciami i niepokojami.
Za zaprezentowanie świata dziecięcej perspektywy w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem dorosłych trosk, a także za … wzniesioną wysoko nadzieję.
 
II wyróżnienie natomiast otrzymuje Dorota Górczyńska-Bacik (z Wielkiej Brytanii) za utwór bez tytułu, który w oryginalny sposób prezentuje cykl życia słowa, począwszy od jego genezy, przeobrażeń, aż po odrodzenie.
Za intrygujące zadumanie nad emocjami względem słowa, w którym zaklęty pozostaje szacunek do niego, acz bez nadmiernej gloryfikacji.
 
W kategorii Prace wizualne
 
I miejsce – Elena Labetskaya (Uzbekistan)
 
Za świetny warsztat malarski i umiejętność przekazania treści. „Polonia” namalowana w stylu polskiego malarstwa symbolicznego i temat nadal aktualny – Polska.
„Labirynt” może trochę surrealistyczny – ale też można ten obraz odnieść do polskiej historii, a także do teraźniejszości. Prace na dojrzałym poziomie artystycznym.
 
I wyróżnienie – Ania Ruszkowska (Wielka Brytania)
Grafiki bez tytułu. Prace dobrze wykonane warsztatowo – spójne technicznie. Autorka pokazuje tutaj swoją tęsknotę za Polską wprowadzając do ikonografii fotografię swojego ojca, polskie stroje ludowe. Jest tu ciekawy klimat bliskości życia rodzinnego, i symbolika polskiej historii, która pozostaje w pamięci Polaków żyjących na obczyźnie. Prace pełne ciepła i refleksji o naszym życiu.
 
II wyróżnienie – Ludwiga Nesterowicz (Uzbekistan) 
Pierwszy raz w naszym konkursie pojawiła się rzeźba. Prace oryginalne, wykonane ze szlachetnych kruszców, ciekawie zakomponowane. Tematycznie odnoszą się do polskiej tradycji i polskich legend. Brawa za twórczy pomysł.