III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

 Zapraszamy na III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, podejmujący tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Wydarzeniu towarzyszą konkursy, wystawy, reportaże.

Wydarzenie zostało zaplanowane na 15 – 16 stycznia 2022 roku.

Od 14 stycznia na naszym kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępnych będzie kilkanaście wystąpień dyrektorów, nauczycieli z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.

Do obejrzenia będą również wspomnienia uczniów szkół polonijnych oraz cykl reportaży pod nazwą „Polonijna osobowość roku”. 

Wystąpienia w dniu 15-16 stycznia odbędą się za pośrednictwem Google Meet. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału (do 17 stycznia 2022 roku).

W programie przewidziano kilkanaście wykładów i warsztatów, a także panel dyskusyjny. 

Szczegółowy program dostępny będzie wkrótce.

Rada naukowa:  prof. dr hab. Aneta Lewicka, dr hab. prof. UW Mirosław Pęczak, dr hab. prof. IBL PAN Agata Roćko, dr Wojciech Drzeżdżon, dr Aleksandra Jędryszek-Geisler oraz dr Ewa Wojtowicz.

Patronem honorowym III Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Partnerami III MDEP są Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszenie Szkoła Polska w Hiszpanii. 

Gośćmi honorowymi będą:

Pan Gerard Pokruszyński – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Islandii.

Pani Anna Aleksandra Radecka – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Pani Ewa Koch – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Gościem specjalnym będzie Pan Robert Makłowicz.  

Ambasadorem III Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został DONIU. 

Gość honorowy III MDEP - Gerard Pokruszyński

Gość specjalny III MDEP - Robert Makłowicz

Madera 3 RM

Robert Makłowicz, urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.
Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó), po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny). 

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Roberta Makłowicza na oficjalnej stronie http://www.maklowicz.pl/pl/o-mnie/robert-maklowicz/biografia

AMBASADOR III MDEP - DONIU

Dominik Doniu Grabowski - fot.drapinski.com (1)

Doniu – Dominik Grabowski (inż. Mba)- Artysta, producent muzyczny, autor tekstów – rozpoczynał swoją karierę wraz z hiphopowym zespołem Ascetoholix, rozwijając się muzycznie w kierunku muzyki popularnej. Współpracował i nagrywał m.in z Sylwią Grzeszczak, Kombii, Liber, Natalia Szroeder, Piotr Rubik, Nowator i wieloma innymi. Laureat nagród Eska Music Awards, KFPP Opole czy Yach Film Festiwal. Jego produkcje muzyczne znalazły się na wielu złotych singlach i albumach a jego utwory znalazły się wśród 100 najważniejszych utworów polskiego rapu w „Antologii Polskiego Rapu” (2015)  jest autorem muzyki do filmu „Czas Surferów” 2005. Promuje też polską piosenkę poza granicami kraju: napisał reprezentujący Polskę na Junior Eurovision Contest (2016) tekst utworu „Nie Zapomnij” młodej Olivii Wieczorek. Wspiera inicjatywy charytatywne i społeczne m.in „Projekt Wojownik” – poświęcony weteranom Wojska Polskiego powracających z misji poza granicami kraju – co zaowocowało utworem z kpr.Tomaszem Rożniatowskim p.t „Walkę Mamy We Krwi”. Zaangażowany rownież w projekty promujące 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – m.in ” I Love Poland” i singiel „Od Urodzenia w Sercach” wydany we współpracy z kanałem History Channel  „Dziękuję Polsko” w ramach akcji „Piękny Wiek” 100 lat polskiej niepodległości.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Doniu

Polish Academy of Social Sciences and Humanities w Londynie zbiera informacje o Polakach mieszkających na emigracji celem zorganizowania wystawy/reportażu online OSOBOWOŚĆ POLONIJNA 2021 ROKU na III Międzynarodowym Dniu Edukacji Polonijnej.

Jesteśmy zainteresowani przeżyciami osób, które żyły na emigracji. Często były to dobrowolne wybory, a podejmowane decyzje miały na celu znalezienie lepszej, spokojniejszej czy dostatniej przyszłości sobie i bliskim. Czasem jednak, Polacy byli zmuszeni do życia z dala od ojczyzny chroniąc się przed koszmarem II wojny światowej, poszukując ukojenia po traumatycznych przeżyciach w sowieckich łagrach, uciekając przed reżimem komunistycznym (emigranci polityczni). Są wśród nich również artyści, którzy tworzyli w krajach osiedlenia i naukowcy tworzący wolną od cenzury polską naukę poza granicami komunistycznej Ojczyzny. Nie sposób zapomnieć o działaczach polonijnych pracujących na rzecz Polonii skupionej wokół Polskich Szkół, Klubów i Centrów. To dzięki wszystkim tym ludziom, którzy z wyboru lub konieczności, zamieszkali w innych krajach, krzewiono polską kulturę i obyczaje w różnych częściach świata.

Jeśli jesteś taką osobą lub znasz ciekawego człowieka lub inspirującą historię z przeszłości (masz materiały przydatne do wystawy/reportażu), prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego.

Zastrzegamy sobie prawo wyboru osób i materiałów.

II Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

           Zapraszamy na II Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, podejmujący temat interdyscyplinarnych problemów warsztatu pracy nauczyciela polonijnego z obszarów: psychologii, logopedii, metodyki nauczania, glottodydaktyki oraz kulturoznawstwa.

Wydarzenie zostało zaplanowane na 16 – 17 stycznia 2021 roku. Od 16 stycznia na naszym kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępnych będzie kilkanaście wystąpień dyrektorów, nauczycieli z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna. Wystąpienia w dniu 17 stycznia odbędą się za pośrednictwem Microsoft Teams. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału (do 18 stycznia 2021 roku).

W programie przewidziano kilkanaście wykładów i warsztatów, a także panel dyskusyjny. Wykłady inauguracyjne wygłoszą: dr hab. prof. UŁ Edyta Pałuszyńska  – Aforyzmy na lekcjach języka polskiego, krótkie teksty i ciekawe wykorzystywanie na lekcjach oraz dr hab. prof. IBL PAN Agata Roćko –Być niebieskim ptakiem czy mieć poukładane w głowie? – o nauczaniu i rozumieniu polskiej frazeologii.

Szczegółowy program dostępny w załączniku poniżej.

Rada naukowa: dr hab. prof. UŁ Edyta Pałuszyńska, dr hab. prof. US Elżbieta Perzycka,  dr hab. prof. UW Mirosław Pęczak, dr hab. prof. IBL PAN Agata Roćko, dr Wojciech Drzeżdżon, dr Aleksandra Jędryszek-Geisler oraz dr Ewa Wojtowicz.

Patronem honorowym II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Londynie a gościem honorowym prof. Jerzy Bralczyk, Pani Anna Aleksandra Radecka – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Pan Tadeusz Młynek – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Ambasadorem II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został zespół LOMBARD. 

Koszt udziału w całym wydarzeniu 20 GBP. Wpłaty należy dokonać do dnia 15 stycznia 2021 roku. 

Płatność poniżej PayPal lub karta

                                             Ambasador II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej – zespół LOMBARD https://www.facebook.com/zespol.lombard

Prelegenci II MDEP – wystąpienia w dniu 17 stycznia 2021

Prelegenci II MDEP – wystąpienia w dniu 16 stycznia 2021 w ramach wymiany dobrych praktyk

WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK

Partnerzy II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej