Szanowni Państwo,

z ogromną przyjemnością informujemy o VI edycji konkursu na Polonijnego Artystę Roku, pod tytułem „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”.

Wierząc, że nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem z Państwa strony, serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w Konkursie.

Ideą Konkursu jest dotarcie do jak największej liczby artystów polonijnych na całym świecie, a tym samym docenienie osób szczególnie zaangażowanych w krzewienie twórczości artystycznej,  którzy przez własne działania promują sztukę i kulturę.

Aby poznać szczegóły udziału w Konkursie, zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem, a osoby zainteresowane wysłaniem zgłoszenia – do pobrania formularza zgłoszeniowego wraz z załącznikami (poniżej).

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kreatorzy@passhlondyn.eu 

Z wyrazami szacunku,

Rektor

Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie

LAUREACI KONKURSU

 Jury Kwartalnika YPSILON w składzie:

Agnieszka Modrzejewska

Beata Poczwardowska

Grzegorz Misiak

Sylwester Kurowski

wyłoniło Laureatów w kategoriach: Poezja, Proza, Dzieła plastyczne.

 

W Kategorii Poezja Jury przyznało jedną nagrodę – miejsce pierwsze, Pani Zofii Delest z Niemiec

Wiersze Pani Zofii Delest poruszają do głębi. Uderzają w emocje, pozostawiając w umyśle czytelnika wyraziste obrazy, skłaniając do zadumy i poruszając do głębi. Ich siła tkwi zarówno w treści, jak i w prostocie przekazu, który mimo subtelnej metaforyki, zachowuje dosadność fabularną i emocjonalną w swojej formie.

 

W Kategorii sztuki wizualne Jury przyznało również jedną nagrodę – miejsce pierwsze, Pani Magdalenie Scholle ze Stanów Zjednoczonych Ameryki

Styl artystyczny Magdaleny Scholle charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością i głębią emocjonalną. W swoich pracach artystka często eksploruje tematy związane z duchowością, melancholią i intymnością relacji międzyludzkich. Jej obrazy wyróżniają się subtelnością w doborze kolorów, wyczuciem światła i cienia oraz kompozycją, co pozwala na przekazanie głębokich treści za pomocą oszczędnych środków wyrazu.

Artystka z powodzeniem łączy klasyczne podejście do portretu z nowoczesnymi technikami, co sprawia, że jej dzieła są zarówno ponadczasowe, jak i wyjątkowo osobiste.

 

Kategoria Proza

W związku z tym, że w tym roku napłynęło bardzo dużo prac konkursowych, w kategorii proza, Jury postanowiło przyznać aż cztery nagrody. Miejsce trzecie, dwa równorzędne miejsca drugie i oczywiście miejsce pierwsze.

I tak: miejsce trzecie Jury postanowiło przyznać Pani Jadwidze Rudnickiej (Niemcy) za utwór pod tytułem ,,Ptak w sieci”. Za ukazanie: rodzącej się w kobiecie niezależności, za mozolny acz skuteczny proces uwalniania jej spod jarzma patriarchatu, za wyplątanie bohaterki z sieci: bezsilności, pomówień, trosk i zmagań, które doganiały ją wszędzie, również na emigracji, by ostatecznie przegrać w starciu z jej siłą charakteru i odwagą oraz za zagrzewanie do walki o każdy nowy dzień, przeżyty w zgodzie z własnymi pragnieniami i dążeniami.

Miejsca drugie dwa ex aequo. 

Jury postanowiło przyznać miejsce drugie Pani Kindze Eysturland (Urugwaj) za utwór ,,Fugloy”, który prowadzi nas do mroźnej i mrocznej Skandynawii drogą: tajemnicy,  zaciekawienia i nieprzewidywalności, wyrzutu adrenaliny i ciarek na plecach, ale bez niezdrowej sensacji, przemocy czy kortyzolu.

Równorzędne miejsce drugie Jury przyznało Pani Paulinie Czubatce (Wielka Brytania) za utwór ,,Na pograniczach świata”.  Za intrygującą fabułę opartą na splataniu się dwóch równoległych światów: ziemskiego ze światem duchów, które dużo przeszły w swojej rodzinnej Kiernozi i nie bardzo chcą ją opuścić. Eliza i Anika to bohaterki dwóch różnych czasoprzestrzeni, które los pchnął w to samo miejsce ku innemu celowi. Utwór pozostawia duże pole interpretacyjne, by sam czytelnik mógł ocenić, który z tych światów da się zrozumieć naprawdę.

Miejsce pierwsze Jury postanowiło przyznać Pani Zofii Delest (Niemcy) za utwór sceniczny pod jakże wymownym tytułem ,,Rzeź w języku esperanto. Europa. Postpamięć”. Za eklektyzm sztuki słowa ze sztukami plastycznymi i muzycznymi, a także synkretyzm społeczno-polityczny. Za gotowość przypominania światu o jego słabościach, bolączkach i okrutnej powtarzalności. Historia jak tocząca się po zboczu piłka, wciąż uparcie upada na tę samą stronę. Czy ludzkość wreszcie czegoś się nauczy, spróbuje ocknąć z marazmu, a którąś z toczących się wojen raz na zawsze uczyni ostatnią? Z tymi rodzącymi się pytaniami, odsyłamy do utworu.

 

Laureatom najserdeczniej gratulujemy, a wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu dziękujemy za wzięcie w nim udziału.