Projekt „Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy” jest realizowany w ramach programu Erasmus plus – KA2 – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, Partnerstwa na rzecz gotowości do edukacji cyfrowej.
Czas trwania projektu:
01.03.2021 – 28.02.2023
Organizacje partnerskie uczestniczące w projekcie:
Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych (Polska)
Polish Academy of Social Sciences and Humanities (Zjednoczone Królestwo)
Consiglio dell’Istruzione in lingua Polacca in Italia (Włochy)
Associacio Cultural Escuela Polaca (Hiszpania)
Partnerzy stowarzyszeni:
Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Londynie
Dobra Szkoła Nowy Jork
Cele projektu:
Głównym założeniem i celem projektu jest opracowanie i wdrożenie w ramach współpracy międzynarodowej, kompleksowych i innowacyjnych, szeroko dostępnych narzędzi i metod wspierania nauczycieli, prowadzących działalność edukacyjną w Polsce oraz w języku polskim za granicą.
Innowacyjne praktyki wzmocnią kompetencje nauczycieli i instytucji szkół polonijnych, poprzez:
- Podniesienie:
– wiedzy i kompetencji nauczycieli z zakresu psychologicznych i pedagogicznych aspektów pracy;
– wiedzy i kompetencji nauczycieli z pracy z platformą cyfrową;
– kompetencji pracowników dydaktycznych z organizacji koordynującej prowadzących szkolenia oraz udzielających doradztwa nowym grupom odbiorców.
- Opracowanie i wdrożenie:
– „Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy”;
– e-platformy kompatybilnej z treściami kompendium wraz z 20 kursami e-learningowymi.
- Udostępnienie rezultatów pracy intelektualnej wraz ze stałym wsparciem dla uczestniczących w projekcie organizacji oraz innym podmiotom i osobom prowadzącym działalność edukacyjną w Polsce oraz w języku polskim za granicą.
Projekt jest odpowiedzią na realne potrzeby placówek prowadzących polską oświatę poza granicami kraju.
Innowacyjność projektu polega m.in. na przygotowaniu nawiązujących do treści Kompendium szkoleń z zakresu psychologii i pedagogiki oraz pracy z TIK, które pomogą nauczycielom w pracy z e-platformą oraz udoskonalą warsztat kadry pedagogicznej.
Uczestnikami projektu będą nauczyciele z organizacji partnerskich oraz spoza organizacji partnerskich (80 osób).
Partnerami projektu są: Fundacja PANSIH (Polska), PASSH (Zjednoczone Królestwo), Associacio Cultural Escuela Polaca (Hiszpania), Consiglio dell’Istruzione in lingua Polacca in Italia (Włochy).
Aby osiągnąć cele projektu zaplanowano następujące działania:
– uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach projektowych służących zarządzaniu projektem i pracą nad rezultatami;
– uczestnictwo w szkoleniach dla pracowników organizacji projektowych;
– współtworzenie materiałów dydaktycznych;
– opracowanie kursów e-learningowych dostępnych na platformie Moodle;
– opracowanie „Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy”;
– utworzenie strony www projektu, za pomocą której udostępnione zostaną wypracowane materiały w ramach Otwartych Zasobów Edukacyjnych;
– wypracowywanie i upowszechnianie rezultatów pracy intelektualnej;
– organizowanie i uczestniczenie w wydarzeniach upowszechniających rezultaty pracy intelektualnej;
– prowadzenie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Z ramienia koordynatora uczestnikami będą pracownicy merytoryczni instytucji odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie doskonalenia. Osiągnięte rezultaty, szczególnie rezultaty pracy intelektualnej, będą prezentowane podczas spotkań i konferencji. Odbiorcami będą nauczyciele organizacji zajmujących się oświatą polonijną. Zasoby będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do pobrania ze strony internetowej projektu.
Upowszechnienie rezultatów pracy intelektualnej pozwoli na dzielenie się zasobami i wiedzą fachową, umożliwienie ich wykorzystania przez wszystkie instytucje oraz osoby
prowadzące nauczanie w języku polskim za granicą, również nie uczestniczące w projekcie. Wszystkie produkty będące rezultatami pracy intelektualnej zostaną udostępnione
w ramach Otwartych Zasobów Edukacyjnych na platformie, linki na stronie internetowej projektu. Nie przewiduje się żadnych ograniczeń w dostępie do materiałów.
Długofalowo, po zakończeniu projektu, partnerzy planują kontynuację wspólnej pracy nad zasobami oraz rozszerzenie współpracy na inne instytucje.
Osiągnięte rezultaty, w szczególności „Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy” oraz kursy e-learningowe, zostaną zaprezentowane podczas seminariów i konferencji zaplanowanych w końcowej fazie projektu. Odbiorcami będą nauczyciele oraz kadra zarządzająca stowarzyszeń i organizacji zajmujących się oświatą polonijną. Zasoby będą również udostępnione wszystkim zainteresowanym do pobrania ze strony internetowej projektu.
Strona projektu tutaj
MONOGRAFIA KOMPENDIUM NAUCZYCIELA -PSYCHOLOGICZNE I PEDAGOGICZNE ASPEKTY PRACY
Jako rezultat pracy intelektualnej projektu 2020-1-PL01-KA226-SCH-095677 „Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy” realizowanego w ramach programu Erasmus plus powstała wieloautorska monografia.
„Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy”, zawiera 13 rozdziałów. Publikacja jest udostępniona w formie elektronicznej na zasadzie OZE na stronie www projektu oraz na platformie, powstała także papierowa wersja kompendium. Publikacja jest dedykowana nauczycielom w Polsce oraz nauczycielom polonijnym z różnych krajów w Europie i na świecie. Kompendium oraz inne materiały są dostępne darmowo dla wszystkich zainteresowanych.
Innowacyjność rezultatu polega na utworzeniu w jednej publikacji kompendium zawierającego zarówno psychologiczne, jak i pedagogiczne aspekty pracy, z uwzględnieniem problemów, które pojawiły się w związku z pandemią i zdalnym nauczaniem. Innowacyjność to również, fakt iż do ostatecznej wersji poszczególnych rozdziałów zebrane (w trakcie spotkań szkoleniowych) zostały doświadczenia nauczycieli nie tylko z Polski, ale również z innych krajów Europejskich (Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii – krajów po pierwsze o dużej liczbie Polonii, po drugie bardzo doświadczonych sytuacją COVID-19). Innowacyjność polega również na tym, że kompendium jest kompatybilne z kolejnym RPI umieszczonymi w raz z poszczególnymi rozdziałami kompendium na platformie, czyli kursami e-learningowymi, a same kursy mają interaktywny charakter.
RECENZJA MONOGRAFII
SPIS TREŚCI
Rozdział I. Kierowanie placówką edukacyjną (Mirosław Szcześniak)
Rozdział II. Kompetencje psychospołeczne nauczycieli i dyrektorów (Ewa Wojtowicz)
Rozdział III. Jak zapewnić rozwój edukacyjny wszystkim uczniom w klasie (Mirosława Lipka)
Rozdział IV. Psychologiczne i osobowościowe czynniki ryzyka w pracy nauczyciela (Aleksandra Jędryszek-Geisler)
Rozdział V. Relacje nauczyciel-uczeń (Klaudia Mucha-Iwaniczko)
Rozdział VI. Pozytywna dyscyplina w klasie (Aleksandra Jędryszek-Geisler)
Rozdział VII. Szkoła jako środowisko wspierające rozwój zawodowy uczniów (Ewa Wojtowicz)
Rozdział VIII. Wykorzystanie inteligencji wielorakich w praktyce szkolnej (Aleksandra Jędryszek-Geisler)
Rozdział IX. Aktywizujące metody nauczania. Jak połączenie pedagogiki i technologii może zmienić nauczanie języków (Dorota Hrycak-Krzyżanowska)
Rozdział X. Agresja dzieci i młodzieży a klimat społeczny szkoły (Marcin Jurczyk)
Rozdział XI. Uczeń samookaleczający się (Małgorzata Burba)
Rozdział XII. Uczeń jako ofiara przemocy seksualnej (Aleksandra Jędryszek-Geisler)
Rozdział XIII. Lęk w etiologii agresywnych zachowań uczniów (Marcin Jurczyk)
Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+
Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.
PUBLIKACJA BEZPŁATNA