Szkolenia w ramach programu Erasmus + 2020-1-PL01-KA226-SCH-095677 – Torredombarra 10-14.09.2021.

11 września 2021 o godzinie 9.30 rozpoczęło się II Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe. Po oficjalnym powitaniu przez koordynatora instytucji przyjmującej i koordynatora projektu zaprezentowano wszystkie instytucje biorące udział w projekcie:

  • Associació Cultural Escuela Polaca (Hiszpania) – organizacja przyjmująca
  • Polish Academy of Social Sciences and Humanities (Zjednoczone Królestwo)
  • Consiglio dell’Istruzione in lingua Polacca in Italia (Włochy)
  • Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych (Polska)

O godzinie 10.30 rozpoczęły się szkolenia podnoszące kompetencje psychologiczno-pedagogiczne uczestników. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczestnicy brali aktywny udział, zadawali pytania, dyskutowali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami. Wszystkie szkolenia prowadzone były metodami aktywnymi, zachęcającymi do wspólnej pracy i wzajemnego poznawania się w trakcie realizacji zadań i ćwiczeń. Tematyka szkoleń:

  • Wykorzystanie inteligencji wielorakich w praktyce szkolnej 
  • Szkoła jako środowisko wspierające rozwój zawodowy uczniów 
  • Jak zapewnić rozwój edukacyjny wszystkim uczniom w klasie

Od godziny 17.30 rozpoczęła się aktywna dyskusja w ramach wymiany dobrych praktyk, która trwała prawie dwie godziny. Dyskutowano przede wszystkim o realiach szkół polonijnych i nie tylko w dobie pandemii. Nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy zdalnej, mieszanej, omawiali i przedstawiali procedury jakie w ich szkołach się stosuje. Poruszono także tematy prowadzenia edukacji polonijnej w różnych krajach, stereotypów związanych
z narodowością, problemów interkulturowych oraz wymiana dobrych praktyk związanych
z zarzadzaniem, promocją szkół i relacjami nauczycieli z rodzicami.

Po owocnych dyskusjach uczestnicy udali się na wspólna kolację do Bar La Brava, Place de Catalunya, 5 w Torredenbarze, gdzie mieli okazję spróbowania tradycyjnych i popularnych dań kuchni hiszpańskiej oraz rozmowy o kulturze tego kraju.

12 września 2021 o godzinie 10.00 rano rozpoczął się drugi dzień II Międzynarodowego Spotkania Szkoleniowego w ramach którego zrealizowano dwa szkolenia:

  • Agresja dzieci i młodzieży a klimat społeczny szkoły
  • Obsługa platformy e-learningowej i praca z narzędziami cyfrowymi 

Pierwsze szkolenie wywołało długą dyskusję wśród uczestników, która dotyczyła procedur (bardziej ich braku) w sytuacjach związanych z agresją uczniów, podejrzeniem stosowania przemocy domowej, czy zażywania przez uczniów środków psychoaktywnych. Drugie szkolenie wskazało na duże zainteresowanie uczestników rozwojem kompetencji cyfrowych
i wykorzystaniem ich w pracy nauczyciela.

Po przerwie obiadowej odbyła się druga sesja wymiany dobrych praktyk, która dotyczyła przede wszystkim tematyki wykorzystania różnych narzędzi cyfrowych w pracy nauczyciela.

W celu ulepszania współpracy, właściwego wypełniania założeń projektu i wdrożenia procedur ułatwiających zarzadzanie projektem w tym dniu zorganizowano również spotkanie koordynatorów oraz osób odpowiedzialnych za RPI. Była to również okazja do poczynienia kolejnych ustaleń w zakresie realizacji projektu Erasmus Nr 2020-1-PL01-KA226-SCH-095677

13 września 2021 roku uczestnicy spotkania w Torredembarra realizowali aktywności związane z poznawaniem specyfiki społeczno-kulturowej kraju organizatora szkolenia w Hiszpanii.

Partner organizujący spotkanie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i informacjami, zaprosił uczestników na wycieczkę do Tarragony – miasta w Katalonii słynącego z zabytków okresu rzymskiego. Korzystając ze wsparcia przewodnika uczestnicy mogli poznać interesującą historię Tarragony, jej atrakcje, zwiedzić miasto i plaże. Do głównych punktów programu można zaliczyć zwiedzanie: kompleksu archeologicznego Passeig Arqueològic, który przyczynił się do wpisania Tarragony na listę zabytków UNESCO, pomniku Monumento a los Castellers w Tarragonie,  ruin amfiteatru rzymskiego Romano , akweduktu (El Pont del Diable) i cyrku rzymskiego. Piękne widoki na miasto i piaszczyste plaże uczestnicy podziwiali z tarasu widokowego Balcón del Mediterráneo.

Wycieczka skończyła się późnym popołudniem przy usytuowanej w jednym z najwyższych punktów w mieście katedrze Katedra Najświętszej Marii Panny.

Wieczorem, po powrocie do  Torredembarra uczestnicy ze wszystkich organizacji partnerskich mogli w sposób dowolny dysponować swoim czasem – część osób szykowała się do wyjazdu, cześć udała na wspólną ostatnią kolację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *