Kadra naukowa Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych zakończyła prace nad następującymi projektami:

  1. „Doświadczenia oraz samopoczucie nauczycieli i uczniów związane z nauczaniem na odległość”.

To ogólnoświatowy projekt obejmujący respondentów z większości krajów europejskich oraz Ameryki. W badaniach wzięli udział zarówno nauczyciele/wykładowcy jak i uczniowie/studenci. Grupę badawczą stanowiło ponad 1500 respondentów. W projekcie zastosowane zostały badania z powtarzanym pomiarem.

Projekt miał kilka celów:

  1. Ustalenie czy nauczanie na odległość koreluje z wypaleniem zawodowym i lękiem u nauczycieli.
  2. Ustalenie czy nauczanie na odległość jest w związku z bezradnością intelektualną uczniów.
  3. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice między nauczaniem tradycyjnym i zdalnym w ocenie nauczycieli.
  4. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice między nauczaniem tradycyjnym i zdalnym w ocenie uczniów.
  5. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice postrzegania nauczania na odległość między uczniami i nauczycielami.
  6. Ustalenie czy istnieją różnice w nasileniu bezradności intelektualnej uczniów między nauczaniem tradycyjnym i zdalnym.
  7. Ustalenie czy po okresie około trzech miesięcy nauczania i uczenia się w formie zdalnej nastąpiły zmiany w wyżej wskazanych zakresach.

Kierownik projektu: dr Aleksandra Jędryszek-Geisler

            2. „Lęk i agresja  w czasie pandemii COVID-19”

To ogólnoświatowy projekt, w którym  udział wzięły osoby z terenu Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Celem badania było określenie czy panująca pandemia oraz izolacja są w korelacji z lękiem i agresją a także czy osoby ze względu na warunki izolacji, oraz pewne indywidualne czynniki różnią się między sobą względem nasilenia agresji i lęku oraz jak czas izolacji i panującej pandemii wiąże się z lękiem i agresją.  W badaniu wzięło udział ponad 1700 respondentów. Wyniki są prezentowane podczas konferencji, publikowane w naukowych oraz innych czasopismach i portalach międzynarodowych. 

Kierownik projektu: dr Aleksandra Jędryszek-Geisler

            3. „Zachowania agresywne i lękowe wśród pracowników służby więziennej w okresie pandemii Covid-19”.

Celem przeprowadzonych badań była ocena nasilenia zachowań agresywnych i lękowych wśród pracowników służby więziennej w Wielkiej Brytanii oraz Polsce w okresie wzmożonego napięcia wywołanego COVID 19. Przeprowadzone badania miały również na celu ocenę oraz analizę różnic między badanymi krajami. W tym celu wykorzystano Kwestionariusz Agresji A. H. Bussa i M. Perry’ego (służącego do oceny stopnia nasilenia agresywności oraz jej form w jakich jest przejawiana a więc: agresję fizyczną, agresję werbalną, gniew i wrogość) oraz Inwentarz Stanu i Cechy Lęku Ch. D. Spielbergera R. L. Gorsucha i R. E. Lusheneʼa badającego  stan aktualny jednostki w chwili badania. Badania miały charakter ilościowy, a za cel praktyczny przyjęto zgromadzenie wiedzy umożliwiającej wysunięcie przyszłych wskazówek dotyczących praktycznych aspektów opieki penitencjarnej w okresie zagrożenia i wzmożonej kontroli społecznej.

Kierownik projektu: dr Marcin Jurczyk

           4. „Dziecko z doświadczeniem migracji w polskiej szkole”.

Celem projektu jest przygotowywanie nauczycieli uczących w polskich szkołach w Polsce do pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracji. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i jest prowadzony wieloetapowo. Projekt powstał w wyniku rozpoznania przez kadrę PASSH potrzeby specjalistycznego programu do pracy z dziećmi emigrującymi do Polski lub powracającymi do Polski z emigracji. Jest skierowany do organizatorów pracy oświatowej, dydaktyków, nauczycieli uczących w szkołach podstawowych w Polsce w różnych województwach. Uczestnicy najpierw uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez kadrę PASSH, a następnie kaskadowo szkolą nauczycieli w swoich środowiskach. Projekt dotyczy zastosowań praktycznych. Równolegle prowadzone są badania podłużne związane z sukcesami i niepowodzeniami szkolnymi uczniów, którzy emigrowali lub wrócili z emigracji do Polski i uczą się w placówkach biorących udział w projekcie. Projekt realizuje kadra naukowa PASSH oraz dydaktycy, psychologowie, pedagodzy, logopedzi pracujący z dziećmi w polskich szkołach sobotnich. Efektem końcowym przeprowadzonych badań będzie opracowanie i opublikowanie wyników oraz przygotowanie rekomendacji do pracy z polskimi dziećmi emigrującym lub powracającym z emigracji.

Kierownik projektu: dr Aleksandra Jędryszek

  1. Podręczniki do nauki języka polskiego jako odziedziczonego, obcego w systemie nauki zdalnej.

Projekt obejmuje stworzenie cyklu podręczników dla różnych grup wiekowych do nauki na odległość. Materiały zostaną przygotowane uwzględniając wyniki prowadzonych obecnie międzynarodowych badań uczniów/studentów i nauczycieli/wykładowców dotyczących nauczania on-line. Celem projektu jest przygotowanie, we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi podręcznika do nauki zdalnej a równolegle do niego powstanie podręcznik w wersji tradycyjnej. Podręcznik będzie zawierał materiały dydaktyczne oraz audio-wizualne pomoce naukowe, takie jak: fragmenty filmów, słuchowisk radiowych i tekstów literackich itd. W pierwszym etapie projektu powstaną materiały,  które wzbogacą naukę młodzieży w wieku 13-15 lat.

Kierownik projektu: mgr Mirosław Szcześniak