EDUKACJA BEZ NUDY!
Już niebawem odbędzie się 6. Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej (MDEP), podejmujący tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Organizatorami spotkania są Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych (PANSIH) oraz Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London (PASSH).
Wydarzenie zaplanowano na 30 listopada 2024 roku w formule hybrydowej:
- stacjonarnie – Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach (rejestracja do 15.11.2024);
- zdalnie – za pośrednictwem Google Meet (rejestracja do 30.11.2024).
W programie przewidziano wykłady, warsztaty, panel dyskusyjny, a także wielospecjalistyczne konsultacje dla dzieci ze Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki: logopedy, pedagoga specjalnego oraz konsultacje z zakresu integracji sensorycznej.
Dzień wcześniej, 29 listopada, na kanale youtube PASSH będzie możliwość wysłuchania wypowiedzi dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów szkół polonijnych z całego świata w ramach wymiany dobrych praktyk i doświadczeń. Zaprezentowane zostaną również reportaże przygotowane w ramach konkursu „Polonijna osobowość roku”.
Podczas 6. Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej rozstrzygnięte zostaną również konkursy:
- Międzynarodowy Konkurs na Ucznia Roku – Uczeń roku autorem gry edukacyjnej „Graj i poznawaj Polskę!”;
- Międzynarodowy Konkurs na Polonijnego Artystę Roku „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”;
- Międzynarodowy Konkurs dla Nauczycieli „Cztery pory roku w polskiej szkole”.
Współczesna Polonia to nie tylko silna i liczebna społeczność, ale przede wszystkim społeczność dbająca o przyszłe pokolenia. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają nauczyciele polonijni, którzy pomagają dzieciom i młodzieży zachować język, kulturę i tradycje polskie.
Na całym świecie mieszka ponad 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Polonia tworzy w krajach zamieszkania aktywne wspólnoty, które dbają o zachowanie narodowej tożsamości.
Poza granicami Polski działa ponad 1000 szkół polonijnych, w których nauczyciele z pasją i zaangażowaniem przekazują wiedzę o języku, historii i kulturze polskiej.
W procesie edukacyjnym uczestniczy około 7 tysięcy nauczycieli polonijnych.
Nauczyciele stają się ambasadorami polskiej kultury, ucząc dzieci historii, geografii, tradycji, a także organizując konkursy, wydarzenia patriotyczne i kulturalne.
Cieszymy się, że już po raz 6. będziemy mogli wspierać Polonię podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej.
Do zobaczenia tej jesieni w Atenach!