JAKIE SĄ ZAJĘCIA NA STUDIACH I CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ?

Rozpoczynasz swoją drogę związaną z kształceniem wyższym? Dowiedz się, jakie są poszczególne zajęcia na studiach i co warto o nich wiedzieć, aby uzyskać jeszcze lepsze przygotowanie na pierwsze dni dalszej edukacji.

Jakie są zajęcia na uczelni?

Przede wszystkim warto skupić się na rodzajach zajęć, jakie możesz spotkać na swojej uczelni. Wśród najpopularniejszych przykładów z pewnością znajdą się:

  • wykłady,
  • ćwiczenia konwersatoryjne,
  • warsztaty,
  • lektoraty,
  • laboratoria
  • czy seminaria.

Wymienione wyżej pozycje stanowią jedne z najczęściej spotykanych zajęć na studiach. Czasem mogą przybierać lekko odmienne, bardziej charakterystyczne formy, jak np. wykład monograficzny skupiający się w dużym stopniu na stronie metodologicznej omawianych badań. Jednak nie występuje on w przypadku każdego typu studiów, a dokładniejszą charakterystykę zajęć konkretnego kierunku można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni.

Poza tymi podstawowymi zajęciami, warto wspomnieć również o pozycji, jaką stanowią praktyki zawodowe. Pozwalają one na dokładne przygotowanie przyszłego absolwenta do pracy w zawodzie z pozycji umożliwiającej wykonywanie profesjonalnych obowiązków powiązanych z daną dziedziną. Jednak, mimo że realizacja praktyk jest często wymagana w ramach toku studiów, odbywają się one z reguły poza budynkiem uczelni.

Na czym polegają zajęcia na studiach?

Teraz, kiedy znasz już najczęściej spotykane typy zajęć na uczelni, warto dowiedzieć się więcej na temat ich charakterystyki. W pierwszej kolejności postawmy na wykłady na studiach. Stanowią one formę zajęć, podczas których osoba prowadząca dokonuje wywodu naukowego w danej dziedzinie, przekazując najważniejsze informacje na określony temat. Wykłady nie zakładają czynnego udziału studentów, którzy są jedynie zobligowani do zapamiętywania najważniejszych informacji oraz robienia notatek. Inaczej wyglądają ćwiczenia na studiach. Zazwyczaj wymagają one uprzedniego przygotowania się z konkretnego zakresu materiału w celu prowadzenia na jego temat dyskusji naukowej. Warsztaty to zajęcia zakładające aktywny udział uczestników oraz prace nad mniejszymi, grupowymi projektami. Z kolei lektoraty polegają na aktywnej nauce języka obcego. Natomiast laboratoria to zajęcia praktyczne odbywające się w wydzielonych przestrzeniach związane z przeprowadzaniem doświadczeń. Ostatni punkt stanowią seminaria dyplomowe. Ich zadaniem jest przygotowanie przyszłych absolwentów do pracy nad projektem badawczym oraz kontrola wszystkich jej procesów.

Jak przygotować się na poszczególne zajęcia?

Powyższa krótka charakterystyka z pewnością pomoże Ci uzyskać lepsze obeznanie w tematyce konkretnych zajęć. W jaki sposób jednak najlepiej się do nich przygotować? Przeczytaj poniższe wskazówki, które zapewnią uniwersalną odpowiedź na to pytanie!

  • Zawsze staraj się być na bieżąco z materiałem – dzięki temu żadne kolokwium Cię nie zaskoczy.
  • Jeśli nie masz jasności co do omawianego zagadnienia, umów się na dodatkowe konsultacje z wykładowcą.
  • Staraj się brać czynny udział w zajęciach – w ten sposób więcej z nich zapamiętasz.

Dzięki tym punktom studia dzienne czy zaoczne nie będą już dłużej Twoim zmartwieniem i z pewnością znakomicie sobie poradzisz.

Jeśli z kolei interesują Cię studia podyplomowe prowadzone w trybie zdalnym, zapoznaj się z ofertą Polish Academy of Social Sciences and Humanities dostępną pod linkiem.